Cerc pastoral la Parohia ,,Sf.Ilie ,, George Cosbuc

Viața parohiei Iulie 5, 2013

Sărbătoarea Sf. Apostoli Petru și Pavel a fost pentru credincioșii din Parohia George Coșbuc , Protopopiatul Botoșani  o zi de sporită bucurie deoarece pe lângă sărbătoarea zilei în parohie s-a oficiat slujba Vecerniei cu Litie . Au participat , la invitația noastră , următorii părinți din parohiile vecine : pr. Ovidiu Zapan- Parohia Silișcani , pr. Cristian Buhaciuc - Parohia Vânători și pr. George Cazacu - Parohia Socrujeni. Atmosfera a fost deosebita  ,la slujbă participând aproximativ 50 de credincioși,  majoritatea  tineri și copii. Tema întâlnirii a fost ,, Familia creștină " și a fost susținută de pr.Ovidiu Zapan , care a vorbit și despre importanța sfaturilor Sf. Apostoli Petru și Pavel ( mai ales prin epistolele din Sf. Scriptură ) în consolidarea dragostei din familie.

Pr.Laurențiu Hapenciuc